Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
Blog > Komentarze do wpisu
"Bóg Rzeczy Małych" Arundhati Roy

Arundhati Roy, z wykształcenia architekt, autorka dwóch scenariuszy filmowych, pisząca po angielsku Hinduska, z New Delhi swoją pierwszą powieścią „Bóg Rzeczy Małych” zaskoczyła krytyków i czytelników na całym świecie.

Jest to książka niezwykła, odznaczająca się kunsztowną narracją, napisana znakomitym językiem, głęboko poruszająca. Książka o miłości i śmierci, szaleństwie i nadziei, radości i utraconym dzieciństwie, docierająca do najgłębszych pokładów psychiki, odkrywająca najbardziej intymne przeżycia.

Arundhati Roy wykazała niezwykłą odwagę w pokonywaniu obyczajowych i społecznych tabu, w demaskowaniu świata pozornych wartości.

Jeszcze jeden obraz Indii – bardzo daleki od stereotypów, bardzo prawdziwy i piękny.Jest to książka wyjątkowa, niekiedy jawi się, niczym prawdziwe arcydzieło, innym razem przerażająca w swej prawdziwości.

Nie jestem w stanie w kilku zdaniach wyjaśnić, o czym opowiada Arundhati Roy. Mogę jedynie przybliżyć tematykę tej powieści. To opowieść o kruchości dzieciństwa oraz o dramatach ludzi dorosłych. Losy bohaterów ukazane zostały z perspektywy Esthy i Rahel, dzieci nierozumiejących świata dorosłych, świata uzależnionego od Historii, która wyznacza drogę Ammu, Weluthy, Chacko, Margaret Koćammy, Baby Koćammy.

Bóg Rzeczy Małych opiekuje się codziennymi sprawami, które na pierwszy rzut oka nie są ważne, ale tak naprawdę to one kształtują nasze życie. Bóg Rzeczy Małych według autorki nie jest dobrym duszkiem, ale ma pokrętną naturę, czasem zgryźliwy, czasem przychylny. Dokładnie jak życie...

Książka opowiada o wszystkich rodzajach miłości:
braterskiej i matczynej,
tej między dwojgiem ludzi i tej do samego siebie,
trudnej i łatwej,

możliwej i zakazanej.

Cytaty:

Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.

W naturze ludzkiej wszystko jest możliwe. Miłość. Szaleństwo. Nadzieja. Bezgraniczna Radość.

O pewnych rzeczach można zapomnieć, a o pewnych nie można – stoją na zakurzonych półkach jak wypchane ptaszyska o złowrogich , patrzących z ukosa oczach.

Atmosfera była gęsta od myśli i rzeczy do powiedzenia. Ale w takich momentach mówi się tylko Małe Rzeczy. Duże Rzeczy są schowane w środku, nie wypowiedziane.

Pewnych rzeczy nie można zrobić – na przykład napisać listu do części siebie samej. Do swoich stóp lub włosów. Lub serca.

Trzeba pamiętać, że już sam fakt możliwości wyboru jest wielkim przywilejem.

Wszystko się może zmienić w jeden dzień.

Zostawił po sobie dziurę we wszechświecie, przez którą jak płynna smoła wlewała się ciemność.

Mieszając dżem, Esta pomyślał sobie Dwie Myśli, które to Dwie Myśli przedstawiały się następująco:


a) Każdemu może się wszystko przydarzyć
Oraz
b) Najlepiej jest być na to przygotowanym.

Ponieważ prawda jest taka, że liczy się tylko to, co się liczy. Prosta, bezkompromisowa mądrość dzieci.

Tajemnica Wielkich Opowieści polega na braku tajemnic. Wielkie Opowieści to te, które już słyszałeś i chcesz usłyszeć ponownie. Te, do których możesz zawitać w dowolnym momencie i czuć się w nich swojsko. Nie zwodzą dreszczykami i karkołomnymi zakończeniami. Nie zaskakują nieprzewidzianym. Są równie znajome jak dom, w którym mieszkasz. Albo zapach skóry kochanka. Wiesz, jak się zakończą, lecz słuchasz tak jakbyś nie wiedział. Tak samo jak wiesz, że kiedyś umrzesz, lecz żyjesz tak, jakbyś miał żyć wiecznie. W Wielkich Opowieściach wiadomo, kto przeżyje, kto umrze, kto znajdzie miłość, kto nie znajdzie. A jednak chcesz dowiedzie się jeszcze raz.

Wyobrażali sobie niewyobrażalne i uczynili możliwym niemożliwe.

To straszna rzecz odebrać komuś życie. Najgorsza jaką można zrobić. Nawet Bóg tego nie wybacza.

Kto to był?
Kto to mógł być?
Bóg Utraconego.
Bóg Rzeczy Małych.
Bóg Gęsiej Skórki i Nagłych Uśmiechów.
Mógł zrobić tylko jedną rzecz na raz.

Kiedy jej dotykał, nie mógł do niej mówić, kiedy ją kochał, nie mógł od niej odejść, kiedy mówił, nie mógł słuchać, kiedy walczył, nie mógł wygrać.

Zdjęcie: www.merlin.plsobota, 27 stycznia 2007, pheobe6

Polecane wpisy

  • „Życie Pi” Yann Martel

    Ranna zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski…Taka menażeria to nie najlepsze towarzystwo w dryfującej po oceanie szalupie.Niestety s

  • Anuradha Roy "Pod dachem świata"

    W odciętym od świata miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów Maya,próbuje rozpocząć nowe życie i zapomnieć o osobistej tragedii. Uczy wmiejscowej szkole, a noca

  • Paulina Wilk "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii"

    W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka„Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakującyobraz

Komentarze
2007/02/09 18:02:39
bardzo mi się ta książka podobała...w ogóle, lubię literaturę z Indii...na pewno Ty też sporo jej czytałaś. Pozdrawiam.
-
2007/02/09 21:53:34
Bóg Rzeczy Małych to wspaniała lektura! Od niedawna zaczęłam czytać indyjską literaturę, więc jeszcze długiej listy nie mam. Chiara76 jeżeli możesz mi coś ciekawego polecić, to bardzo chętnie przeczytam;)
-
2007/02/10 00:25:56
A proszę Cię bardzo, jako, że książki, to moja pasja, chętnie coś Ci polecę. Oto lista:
Jhumpa Lahiri "Tłumacz chorób",

"Mistrzyni przypraw" Chitra Banerjee Divakaruni,

Anita Nair, fantastyczna "Przedział dla pań" i zbiór opowiadań "Opowieść żony, która spróbowała czarów".

Preethi Nair, "Sto odcieni bieli", "Kolory miłości".

Anita Desai fantastyczna książka "Czas postu, czas uczty".

Miłej lektury!
-
2007/02/10 22:09:16
Dziękuję Chiara76;) na pewno przeczytam! Za niektórymi tytułami rozglądam się już od jakiegoś czasu:) Teraz tym bardziej będę:)
-
2007/02/10 22:59:57
cieszę się, że mogłam pomóc;)
a nie wiem, czy Wiesz, ale donoszę, że w "Przebojach kina Azji" obecnie do nabycia jest płytka "Kyon Ki...miłość to przeznaczenie". Być może Wiesz, ale pomyślałam, że nie zaszkodzi Ci o tym napisać. W Empikach to można znaleźć.
-
2007/02/11 12:24:00
Chiara76 dziękuję za informację;) Już zakupiłam i nawet oglądnęłam;)
-
2009/07/07 20:31:52
Rewelacyjna książka.
-
2009/07/07 21:58:57
Zgadzam się w zupełności:)