Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
Blog > Komentarze do wpisu
Bent It Like Beckham, czyli Podkręć jak Beckham

Produkcja: Gurinder Chadha, Deepak Nayar
Reżyseria: Gurinder Chadha


Scenariusz: Guljit Bindra, Paul Mayeda
Muzyka: Craig Pruess


Obsada: Parminder Nagra, Keira Knightley, Juliet Stevenson, Archie Panjabi, Anupam Kher, Jonathan Rhys-Meyers


Jasminder Kaur Bhangra (Parminder Nagra), zwana przez wszystkich Jess to hinduska nastolatka dorastająca w Zachodnim Londynie. Jej rodzice spędzają czas na zamartwianiu się o jej los. Ojciec (Anupam Kher) martwi się, że podążając za swoimi marzeniami, dziewczyna zostanie zraniona tak mocno, jak on kiedyś. Matka, która szczęście znalazła jako gospodyni domowa, chciałaby, aby i jej córka była wspaniałą hinduską żoną i matką. Jednak Jess pragnie czegoś innego – chce grać w piłkę nożną. Na nieszczęście ma do tego dar, co wszystko jeszcze bardziej komplikuje.

Bent it like Beckham


Jules (Keira Knightley) z kolei to młoda Angielka, którą ojciec wychowywał na syna. Jest wysportowana i zainteresowana tylko profesjonalną grą w futbol. To spędza sen z powiek jej matki, która chciałaby z córki uczynić seksbombę, za którą uganialiby się chłopcy.

W obu przypadkach rodzice nie pragną niczego więcej, jak szczęścia i spokojnej przyszłości dla swoich córek. Obie dziewczyny zdają sobie z tego sprawę, lecz zarazem nie są w stanie przestać odczuwać rodzicielskiej troski jak więzów zniewalających ich i podcinających im skrzydła. Tak, obie dziewczyny pragną podążyć ścieżką krętą, rzadko uczęszczaną. Jednak jakikolwiek kompromis wobec swoich własnych marzeń odczuwają boleśnie, jako stratę własnej tożsamości. Z posłuszeństwa wobec rodziców mogą ze swych marzeń rezygnować, lecz zarazem wyrzekają się szczęścia. A przecież nie tego pragną ich rodziny.

Bend It Like Beckham to komediodramat miłosny nakręcony w kooprodukcji angielsko-niemiecko-amerykańskiej. Akcja filmu osadzona jest w brytyjskim środowisku kobiecego futbolu, a jego tematem jest historia młodej Induski mieszkającej w Londynie, wychowywanej w rodzinie sikhów. Film koncentruje się wokół dążenia dwóch przyjaciółek Jess i Jules do zawodowej gry w piłkę na poziomie ich idola Davida Beckhama. Aby osiągnąć upragniony cel dziewczyny muszą pokonać wiele przeszkód, takich jak problemy sercowe Jules lub niechęć konserwatywnej, hinduskiej rodziny Jess do piłki.

Film przedstawia relacje między rodzicami, a ich uniezależniającymi się córkami, oczekiwania rodziców wobec nich i ich dorastanie do zgody na własne plany dzieci. W tej historii skonfrontowano w sposób lekki i zabawny też dwie kultury: zachodnią, brytyjską i indyjską (dokładniej sikhijską).
Muszę przyznać, że „Podkręć jak Beckham” ogląda się z przyjemnością i zachwytem, zwykłe filmowe chwyty zostały wspaniale wykorzystane i nie powodują rozdrażnienia, jakby to mogło być w przypadku innych produkcji. Dodam jeszcze, że ogromną zaletą jest młoda i świeża obsada. Reżyserka widać nie próżnowała podczas castingu i spisała się świetnie wybierając takich aktorów. Jak dla mnie znakomicie zagrała Parminder Nagra. Jednym zdaniem jej gra w tym filmie to mistrzostwo świata i żałuję, że nie odniosła sukcesu jako aktorka. Równie dobrze w swoją rolę wcieliła się Keira Knightley, ale ta dziewczyna już nie raz udowodniła, że posiada talent.

Zdjęcia: bollywood.pl
Tekst: filmweb.pl

środa, 10 września 2008, pheobe6

Polecane wpisy

  • Tandoori Love, czyli Hinduski smak miłości

    Reżyseria: Oliver Paulus Scenariusz: Oliver Paulus, Stefan Hillebrand Zdjęcia: Daniela Knapp Muzyka: Marcel Vaid Choreografia: Gisela Rocha Obsada: Lawinia Wils

  • The Last Legion, czyli Ostatni legion

    Reżyseria: Doug Lefler Scenariusz: Jez Butterwort h, Tom Butterworth Muzy ka : Patrick Do yle Zdjęcia: Marco Ponte corvo Obsada: Colin Firth , Ben Kingsle y,

  • The Memsahib

    Produkcja: Kruti Majmudar Reżyseria: Kruti Majmudar Scenariusz: Kruti Majmudar Muzyka: Uday Mazumdar Obsada: Emily Hamilton, Parvin Dabas, Glenn Fitzgerald, Swe