Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
Blog > Komentarze do wpisu
Bombay, czyli miłość w walce z brakiem tolerancji religijnej

Bombay to historia o zakazanej miłości. Hindus Shekhar (Arvind Swamy) zakochuje się ze wzajemnością w pieknej muzułmance Shaili (Manisha Koirala). Jednak rodziny nie akceptują ich związku, dlatego młodzi uciekają do Bombaju, by tam móc żyć szczęśliwie jako mąż i żona. Ich szczęśliwe życie zostaje zakłócone przez zamieszki muzułmańsko-hinduskie. Shekhar i Shaili znajdują się w centrum konfliktu religijnego. Czy ich miłość przetrwa taką próbę?

Film oparty na autentycznych wydarzeniach z lat 1992-1993.Udany film. Lubię, gdy film wzbudza we mnie zainteresowanie utrzymujące się jeszcze po tym jak znikną napisy końcowe. Bombay jest właśnie takim filmem. Sprawił, że nie przestałam o nim myśleć nawet na drugi dzień po seansie. Ogólnie został on podzielony na dwie różniące się części. Pierwsza to typowy romans, bardzo ładnie zaprezentowany utrzymany w przyjemnym klimacie.

Humma Humma
Bombay - Kuchi Kuchi (tamil)

Natomiast druga połowa skłania do przemyśleń. Wydarzenia przedstawione w tej części wywarły na mnie ogromne wrażenie i przyczyniły się do zgłębienia poruszanych w nim zagadnień. Dlatego poszperałam w trochę w necie i znalazłam kilka istotnych informacji o zamieszkach w Bombaju w latach 1992-1993.

Zamieszki w Bombaju - od chwili uzyskania niepodległości przez Indie (15 sierpnia 1947 roku) miasto było świadkiem licznych zamieszek m.in. na tle podziałów językowych (żądania podziału stanu Bombaj na stan Maharasztra z językiem marathi i Gudżarat z gudżarati) i religijnych miedzy hinduistami i muzułmanami. Jednak najbardziej znane z nich są zamieszki z grudnia 1992 i stycznia 1993 roku, w których zginęło 900 osób. Po nich nastąpił tzw. "Black Friday" 12 marca 1993 roku - wybuchy bombowe zorganizowane przez szefa gangu Dawood Ibrahima i jego D-Company, w których zginęło 250-300 osób.

Punktem wyjścia dla tych zamieszek było zdarzenie z 6 grudnia 1992 roku w Ayodhya w stanie Uttar Pradesh. Tłum ekstremistów wyznania hinduistycznego rozebrał tam XVI-wieczny meczet Babri Masjid podczas konkwisty muzułmańskiej postawiony na miejscu honorującym przypuszczalne miejsce narodzin Ramy, wcielenia Wisznu. [www.wikipedia.pl]


Opis dystrybutora
Zdjęcie: www.dodatkidogazet.pl


wtorek, 03 marca 2009, pheobe6

Polecane wpisy

  • Billa

    Produkcja: L. Suresh Balaji Reżyseria: Vishnuvardhan Scenariusz: Javed Akhtar, Salim Khan Muzyka: Yuvan Shankar Raja Obsada: Ajith Kumar, Nayantara, Prabhu Gane

  • Anniyan

    Produkcja: Oscar Ravichandran, D. Ramesh Babu Reżyseria: S. Shankar Scenariusz: S. Shankar Muzyka: Harris Jayaraj Obsada: Chiyyan Vikram, Sada, Vivek, Prakash R

  • Theeviravaathi, czyli Terrorystka

    Produkcja: Abhijit Joshi, A. Sreekar Prasad, Shree Prasad, A.Sriram Reżyseria: Santosh Sivan Scenariusz: Santosh Sivan, Ravi Deshpande, Vijay Deveshwar Muzyka:

Komentarze
2009/03/03 18:33:11
Filmu nie oglądałam, ba nawet z gazetą go nie kupiłam niestety. Musialam wybrac miedzy JWM a Bombay i wybrałam do pierwsze. Moze ten film tez kiedys uda mi sie obejrzec. :) Pozyjemy, zobaczymy:) Tymczasem zapraszam do siebie natasha92.blog.onet.pl/
-
2009/03/04 21:04:48
film czeka już w kolejce do obejrzenia, właśnie konflikt religijny w tle wydaje się tutaj b. interesujący
-
2009/03/05 18:47:24
Natasha - gdybym musiała wybierać też pewnie postawiłabym na JWM, ale jak tylko będziesz miała okazję, to obejrzyj i Bombay.

Iwed - fillm jest bardzo dobrze wyważony, dzięki czemu można się rozkoszować piękną miłością, a jednocześnie z przerażeniem patrzeć na ludzką nienawiść. Poruszający film.