Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
Blog > Komentarze do wpisu
No smoking, czyli Zakaz palenia

Film No smoking pochodzi z Indii, ale z rozrywkowym Bollywood ma niewiele wspólnego, ponieważ jest to przykład kina mrocznego i tajemniczego. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiego niezidentyfikowanego gatunku, sądziłam raczej, że twórcy będą chcieli w sposób łagodny, ale stanowczy pokazać widzom, jak szkodliwe może być palenie. Ot, taki moralizatorski obraz. Oczywiście w pewnym sensie osiagnęli ten cel, ale nie taką metoda jakiej się spodziewałam. Obrazy i kolejne wydarzenia mogą dla niektórych okazać się wstrząsające, przygnębiające i nieodpowiednie. Niemniej jednak główna myśl zawarta w tytule filmu została zaprezentowana.

No smoking

No smoking

Poza tym na film jest bardzo zakręcony, można więc popatrzeć na niego pod innymi kątami i wtedy zyskuje on wiele znaczeń. Akcja filmu toczy się na pograniczu życia i śmierci, jawy i snu,  dlatego można powiedzieć, że jest to nieco magiczny film do którego pasuje wiele teorii i który daje szerokie pole do popisu do interpretacji. Przyznam się, że nie do końca zrozumiałam, co tak naprawdę reżyser chciał osiągnąć, ponieważ nie orientuję się zbyt dobrze w "klimatach matrixowo-donnie-darkowych tudzież w serialu Lost (chociaż trylogię Matrixa i serial Lost uwielbiam), tudzież w zakrzywieniach czasoprzestrzeni Mahio Kaku, tudzież w fizyce kwantowej, wędrówce dusz, alternatywnym ego, fałszywym ego, w metafizyce oraz niezliczonych teoriach o jakim ludziom się nie śniło" [Arwenn]. Niemniej jednak No smoking bardzo mi się podobał. 

no smoking

no smoking

Do poszukiwań głebszego wymiaru filmu zachęcają dodatkowo cytaty zaprezentowane na początku seansu.

To do is to be - Platon
To be is to do - Sokrates
Dobe Dobe do - Sinatra.

Próby interpretacji tych sprzeczynch koncepcji podjęła się na forum Arwenn: "Myślę, że nie znaczą one więcej niż to o czym mówią, czyli "Byt kształtuje człowieka" i "Człowiek ksztaltuje byt" - dwóch filozofów o przeciwstawnych koncepcjach. Jedna i druga prawdziwa. Jakie ma to odniesienie do treści filmu? Z jednej strony siły wyższe i los wpływają na K, z drugiej K sam kształtuje swój byt, los. To jest jego piekło przez niego stworzone i zarazem to piekło jego tworzy. Piekło, a może rodzaj karmy jest w innej czasoprzestrzeni, do której nieodwołalnie wkracza K schodząc po schodach. Zakręca się w serię niefortunnych zdarzeń doprowadzając sam siebie do rozdzielenia alter atmy z ciałem, które nadal ma duszę." Ja się poddaje. Zachęcam jednak do obejrzenia filmu i podzielenia się swoimi uwagami. Film jest wart uwagi i zapewniam, że nie będziecie mieli okazji, żeby się na nim nudzić.

Treść i trailer filmu No smoking

Zdjęcia:www.indiaglitz.com

wtorek, 28 kwietnia 2009, pheobe6

Polecane wpisy

  • Dilwale, czyli O wielkim sercu

    Produkcja: RedChillies Entertainment Reżyseria: Rohit Shetty Scenariusz: Yunus Sajawal Muzyka: AmarMohile Obsada: Shah Rukh Khan, Kajol, Varun Dhawan, Kriti San

  • Kites, czyli Latawce

    Produkcja: Rakesh Roshan Reżyseria: Anurag Basu Scenariusz: Anurag Basu, Robin Bhratt Muzyka: Rajesh ROshan Obsada: Hrithik Roshan, Barbara Mori, Kangana Ranaul

  • Thoda Pyaar Thoda Magic, czyli Odrobina Miłości Odrobina Magii

    Produkcja: Aditya Chopra, Kunal Kohli, Vicky Bahri, Vivek Bhatnagar, MituBhowmick Lange Reżyseria: Kunal Kohli Scenariusz: Kunal Kohli Muzyka: Shankar- Eshaan -

Komentarze
2009/04/28 18:00:12
"Niemniej jednak główna myśl zawarta w tytule filmu została zaprezentowana." - muszę się nie zgodzić. :) Ten film nie jest o tym, że palenie jest złe. Przynajmniej nie do końca. K z jednej strony jest "złym palaczem", ale z drugiej sam staje się ofiarą Baby Bengali. Można by oczywiście stwierdzić, że to sprawiedliwa kara, ale czy mordowanie rodziny jest sprawiedliwą karą?
Zresztą, autorska interpretacja K(ashapa), z którą oczywiście nie trzeba się zgadzać, mówi o tym, że "No Smoking" to opowieść o jego problemach z cenzurą - więc nie może być tak jednowymiarowo. ;)

Już samo motto, które zinterpretowała Arwen:
"Świadomość kształtuje byt" - czyli K jest odpowiedzialny za to, co się dzieje.
"Byt kształtuje świadomość" - czyli to co wokół kreuje zachowania K, on sam jest niewinny.
"Dobe Dobe do" - to wszystko bzdury. I tak umrzemy. ;P
-
2009/05/01 19:15:53
Mnie film się bardzo spodobał, chociaż nie do końca go zrozumiałam - co chyba nie jest wyjątkiem.
Od rzeczy błahych: świetna muzyka, niezłe zdjęcia i koncepcja. Głębiej: cóż, może skutecznie odstraszyć od nałogu, jest psychodeliczny, na granicy snu i jawy, zagadkowy. Wybiega poza to, co możemy ogarnąć.
Ale i tak jest dobry.
Pozdrawiam :)
-
2009/05/05 14:11:19
Bhuvan - ten film jest jednym z trudniejszych jakie widziałam. Po zakończeniu filmu jedną z moich myśli była: Nie warto palić:) Nad metaforyczną stroną nie rozmyślałam zbyt wiele, bo jak pisałam nie jest to na moje siły.

Justyna - zgadzam się: muzyka i zdjęcia są świetne, idelanie wpasowane w klimat filmu.