Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
Blog > Komentarze do wpisu
Lajja, czyli Hańba

Lajja to film, którego tematem jest dramatyczna sytuacja kobiet w indyjskim społeczeństwie, pokazuje, że życie kobiet to nieustanna walka o przetrwanie począwszy od dnia narodzin. Bohaterkami filmu są cztery kobiety, w które wcielają się takie aktorki jak Manisha Koirala, Mahima Chaudhry, Madhuri Dixit i Rekha. Panie te wspaniale wykonały swoje zadanie, gdyż zagrały przekonująco dobrze przez co film jest zyskuje na wartości. Trudny temat został przedstawiony w sposób przystępny i te kilkadziesiąt minut akcji obszernie prezentuje pozycje kobiet w Indiach. Twórcy udowadniają, że ich kraj jest pełen sprzeczności, przede wszystkim dlatego, że słynie ze szczególnego kultu Bogini-Matki, a jednocześnie sposób traktowania i postrzegania kobiet pozostawia wiele do życzenia. Znaczące są imiona bohaterek, ponieważ Vaidehi, Maithali, Janaki i Ramdulhari są to cztery wersje imienia Sity ze starożytnego utworu "Ramajany", ideału indyjskiej kobiety.

Główną bohaterką filmu jest Vaidehi (Manisha Koirala), która w trakcie swojej ucieczki przed samolubnym i bezdusznym mężem spotyka kobiety, których byt w dużej mierze zależy od męskiej części społeczności, mimo iż same są bardzo odważne i świadome swojej prawdziwej wartości.Ramdulhari (Rekha) to kobieta oświecona, pragnąca uświadomić i wyedukować mieszkanki wsi, lecz na drodze do sukcesu staje nie kto inny jak władczy i zazdrosny przedstawiciel przeciwnej płci.

Maithili (Mahima Chaundhry) ma wyjść za mąż za wybranka jej serca, który jak się w trakcie przyjęcia weselnego okazuje jest usłużnie poddany woli ojca, mężczyzny łasego na duży posag nowej synowej i wywyższającego się ponad członków rodziny panny młodej tylko dlatego, że ma on męskiego potomka w rodzinie. 

Janaki (Madhuri Dixit) to pełna życia i optymistycznie nastawiona do świata popularna aktorka, która niestety w każdej chwili może być znienawidzona i odrzucona, jeśli tylko zrobi coś, co nie zostanie zaakceptowane przez ogół lokalnej społeczności.

Aby nie popaść w skrajność i pokazywać tylko brutalne i niegodziwe oblicze mężczyzn, w trakcie podróży Vaidehi pojawiają się także pozytywne wzorce facetów. I tak z pomocą głównej bohaterce przybywa Raju (Anil Kapoor), dobroduszny złodziejaszek oraz wymierzający sprawiedliwość Bulwa (Ajay Devgan).

Jak już wcześniej wspomniałam film podejmuje trudną tematykę, ale moim zdaniem twórcy dobrze się spisali. Film jest dobry zarówno pod względem scenariusza jak i sprawności poprowadzenia akcji i wprowadzania kolejnych wątków. Oprawa muzyczna również jest dopasowana do nastroju i ogólnego przesłania.

"Badi Mushkil"Treść filmu Lajja


Zdjęcia: www.planetbollywood.com, www.bollywood.pl, www.smashits.com

wtorek, 09 marca 2010, pheobe6

Polecane wpisy

  • Dilwale, czyli O wielkim sercu

    Produkcja: RedChillies Entertainment Reżyseria: Rohit Shetty Scenariusz: Yunus Sajawal Muzyka: AmarMohile Obsada: Shah Rukh Khan, Kajol, Varun Dhawan, Kriti San

  • Kites, czyli Latawce

    Produkcja: Rakesh Roshan Reżyseria: Anurag Basu Scenariusz: Anurag Basu, Robin Bhratt Muzyka: Rajesh ROshan Obsada: Hrithik Roshan, Barbara Mori, Kangana Ranaul

  • Thoda Pyaar Thoda Magic, czyli Odrobina Miłości Odrobina Magii

    Produkcja: Aditya Chopra, Kunal Kohli, Vicky Bahri, Vivek Bhatnagar, MituBhowmick Lange Reżyseria: Kunal Kohli Scenariusz: Kunal Kohli Muzyka: Shankar- Eshaan -