Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
piątek, 26 stycznia 2007
Bollywood - kraina marzeń
Ktoś kiedyś powiedział, że każdy poszukuje w filmach tego, czego nie ma na co dzień. Uważam, że miał rację. Filmy z Bollywood dostarczają czystych emocji w takiej dawce, jakiej nie sposób spotkać w prawdziwym świecie. Trzy godziny filmu pozwalają przeżyć historię, historię życia, która mogłaby przytrafić się każdemu. Pozwalają przeżyć to, o czym się marzy i śni. To naprawdę przyciąga. Dają możliwość snucia refleksji nad sprawami tak bardzo ludzkimi, że często o nich zapominamy. Filmy te uczą nas uśmiechu, płaczu, wyrażania swoich uczuć a niekiedy nawet samego siebie. Każdy film sprawia, że odrywamy się od często monotonnej i nudnej rzeczywistości i przenosimy się w świat wypełniony muzyką, tańcem, kolorami, radością i szczęściem. Żadne inne filmy nie są w stanie dostarczyć tylu wrażeń naraz. Dlatego pozwólmy, aby Bollywood wypełniał każdy moment i stawajmy się dzięki niemu lepszymi! Bo kto wie? Jutro może nie nadejść!
Święta i specjalne wydarzenia

Ramanawami – obchodzone we wszystkich hinduistycznych świątyniach dla upamiętnienia narodzin Ramy. W tygodniu poprzedzającym święto czyta się i kontempluje wersety z Ramajany.

Rath – Jatra – inaczej Święto Powozów, podczas tego święta wspaniały  wóz wielkiej hinduskiej świątyni Dżagannath odbywa majestatyczną podróż, wyruszając z Puri w Orisie. Podobne, choć zdecydowanie mniej pompatyczne uroczystości, odbywają się w innych miejscowościach zwłaszcza w tych położonych na drawidyjskim południu. Dżagannath to jedno z wcieleń Kriszny, a procesja z Puri upamiętnia jego podróż do Mathary na trwające 7 dni odwiedziny u ciotki. Uczestnicy parady niosą również wizerunki brata (Balrama) i siostry (Subhadra) Kriszny.

Naag Panćami – hinduskie święto poświęcone wężowi Ananta, na którego krętym tułowiu, pomiędzy światami, spoczywał sam Wisznu. Wizerunkom węży składane są drobne ofiary. Hindusi uważają, że węże mają moc panowania nad deszczami monsunowymi, pomagają również w odstraszaniu diabła od ludzkich domów.

Rakśa Bandhan (Narial Purnima) – przy pełni księżyca dziewczęta przygotowują amulety, tak zwane rakhis i zakładają je swoim braciom na nadgarstki. Talizmany te mają chronić ich przed złem, które może spotkać ich w nadchodzącym roku. Mężczyźni odwdzięczają się drobnymi upominkami. Niektórzy właśnie w tym dniu czczą Warunę, wedyjskie bóstwo morza.

Dzień Niepodległości – 15 sierpnia odbywają się uroczystości upamiętniające uzyskane w 1947 roku przez Indie niepodległości. W tym dniu prezydent wygłasza orędzie do narodu z wałów Czerwonego Fortu w Delhi.
 

Ganeś Ćaturthi – najważniejszą jego postacią jest Ganeś. Obchody miejsce w całych Indiach, ale szczególnie uroczysty charakter przybierają w Maharastrze. Dosłownie w każdej tutejszej wiosce wznoszone są niewielkie kapliczki, w których montuje się glinianą figurkę Ganeśa. Przez cały czas eksplodują petardy, a każda rodzina kest wręcz zobligowana do kupienia małego, glinianego posążka głównego bohatera tych uroczystości. Później należy przynieść go do domu, a następnie przez ściśle określony okres oddawać mu cześć. Potem figurka zostaje uroczyście zatopiona w rzecze, morzu czy innym zbiorniku. Święto ku jego czci jest uznawane za najbardziej pomyślny dzień w roku. W tym dniu nie należy patrzeć na księżyc, gdyż rzekomo przynosi to nieszczęście.

Dżannaśtami – rocznica urodzin Kriszny, obchodzona z pełną radością i żywiołowością, które doskonale harmonizują z figlarnym temperamentem tego boga. Jest to święto ogólnonarodowe, jednak największe uroczystości odbywają się w Agrze, Mumbaju i Mathurze (gdzie urodził się Kriszna). Osoby, które uczestniczą w obchodach, powinny zachowywać ścisły post, aż do północy.

Śrawan Punrima – w tym postnym dniu reprezentujący wyższe kasty społeczne Hindusi wymieniają na nową świętą nić, którą zawsze noszą przewiązaną przez lewe ramię.
 

Dussehra - najpopularniejsze w Indiach święto, trwa przez 10 dni i rozpoczyna się pierwszego dnia Aswiny (IX-X), upamiętniając zwycięstwo Durgi nad Mahiśasurą - demonem z głową byka. W wielu miejscach kulminacyjnym momentem obchodów jest spalenie ogromnych wizerunków króla diabłów - Raweny i jego współtowarzyszy, symbolizujące zwycięstwo dobra w walce ze złem. W Delhi święto to jest znane jako Ram Lila (historia życia Ramy), a w trakcie uroczystości palone są liczne ogniska i ponownie odczytywane wersety z Ramajany. Z kolei w Majsurze i Ahmamabadzie odbywają się wielotysięczne procesje wiernych. W Bengalu Zachodnim świeto to znane jest jako Durga Pudża, natomiast w Gudżaracie jako Nawratn (święto 9 nocy).

Gandhi Dżajanti - święto obchodzone 2 X na pamiątkę urodzin Gandhiego. W Radź Ghat w Delhi, gdzie odbyła się kremacja zwłok przywódcy, mają miejsce uroczyste modły.


Diwali (Deepawali) - najweselsze świeto w hinduskim kalendrzu obchodzone w 15-tym dniu kartiki. Nocą zapalane są setki lampek oliwnych mających symbolicznie wskazywać powracającemu z wygnania Ramie drogę do domu. Czci się również Lakśmi (zwłaszcza w Mumbaju) i Kali (w Kalkucie).
Diwali zwane jest Świętem Słodyczy, a zwyczaj wzajemnego wręczania sobie cukierków wrósł w tradycyjne obchody w takim stopniu, jak zapalanie lampek oliwnych i puszczanie petard.
Uroczystości trwają 5 dni.

      Pierwszego dnia należy gruntownie wysprzątać swoje domostwa, a drzwi wejściowe przyozdobić skomplikowanymi wzorami (rangoli).

    Drugi dzień jest poświęcony zwycięstwu Kriszny nad legendarnym tyranem Narakasurą. Na południu przed wschodem słońca należy wykąpać się w oliwie, a następnie przywdziać nowe szaty.

       Na trzeci dzień oddaje się cześć bóstwu fortuny – Lakśami.

     Dzień czwarty upamiętnia wizytę przyjaznego demona – Bali, którego Wisznu mianował swoim następcą.

      Wreszcie w ostatnim dniu uroczystości mężczyźni udają się w odwiedziny do swoich sióstr, by te nałożyły im na głowę tikę.

Gowardhana Pudża – tradycyjna hinduska uroczystość na cześć świętych krów.

Dzień Republiki – 26 I obchodzi się rocznicę ogłoszenia Indii republiką (1950r.). w stolicach wszystkich stanów odbywają się uroczystości, z których najokazalsza jest barwna parada wojskowa w Delhi.

Pongal – tamilskie święto wyznaczające koniec okresów żniw (1. połowa I), do zwyczajowych czynności, które przeprowadza się w trakcie trwających cztery dni uroczystości, należy gotowanie garnka pongalu (ryż, cukier, dhalu i mleko) – napoju będącego symbolem dobrobytu i dostatku. W trzecim dniu obchodów należy dokładnie wymyć bydło, udekorować, a na samym końcu napoić pongalem. W Andha Pradeśu święto znane jest pod nazwą Makar Sankranti.

Wasant Panćami – osoby, które piątego dnia Magdhy (I-II) obchodzą to wiosenne hinduskie święto, przywdziewają żółte stroje. W niektórych miejscach na przykład w Bengalu Zachodnim, oddaje się cześć Saraswati – bogini nauki. Przed posągiem bóstwa, w nadziei na uzyskanie jego błogosławieństwa składane są książki, instrumenty muzyczne i inne przedmioty związane z nauką i sztuką.

Holi – tradycyjne i bardzo malownicze hinduskie święto wyznaczające koniec zimy. Ludzie w tym dniu oblewają się zabarwioną na różne kolory wodą oraz obsypują proszkiem (gulal). W noc poprzedzającą Holi zapalane są liczne ogniska symbolizujące zniszczenie złego demona – Holiki. Świętuje się na północy, ponieważ na południu praktycznie nie ma zimy. W Maharasztrze odpowiednikiem tego święta jest Rangapancami, któremu towarzyszą tańce i śpiewy.

Śiwaratri – postne święto religii hinduskiej poświęcone jest Śiwie, który w tym dniu tańczył tandawę. W trakcie obchodów odbywają się liczne procesje wiernych, śpiewane są mantry i namaszcza się lingę (stylizowany symbol falliczny, emblemat Śiwy).

Źródło: Praktyczny Przewodnik: Indie i Nepal
Symbole i znaki
Białe sari

Białe sari jest noszone przez wdowy, ponieważ po śmierci męża nie mogą już nosić kolorowych strojów. W Indiach biel zakłada się między innymi na znak żałoby, dlatego uczestnicy pogrzebów ubrani są zawsze na biało. Gdy osoba będąca w żałobie zakłada kolorowy ubiór lub ozdoby dla niektórych jest to gorszące.

Zabarwiony na czerwono przedziałek

Jest oznaką mężatki, natomiast wdowy barwią tylko część przedziałka. Barwienie przedziałka przez kobiety związane jest z porwaniami narzeczonych w czasie ceremonii zaślubin, które w dawnych czasach nie były rzadkością. Według legendy pewien narzeczony walczył o ukochaną, a gdy udało mu się zabić porywacza, naznaczał włosy przyszłej żony krwią zabitego.


Bindi

 

Pochodzi od sanskryckiego słowa "bindu" , kropla. Oznacza mistyczne trzecie oko. Ma symbolizować, a właściwie przynosić pomyślność. Umieszcza się je w punkcie energetycznym, w miejscu koncentracji i medytacji - pomiędzy oczami, odrobinę ponad brwiami. Właśnie tutaj znajduje się najważniejsza czakra, a bindi ma chronić przed ubytkami energii poprzez to miejsce. Współcześnie spotyka się również bindi w postaci papierowych naklejek w różnych kolorach i kształtach.


Opracowanie własne na podstawie różnych źródeł.

 

20:52, pheobe6 , Indie
Link Komentarze (1) »
Namaste

Namaste!!!


Mam na imię Kasia, a jak ktoś woli to Kaśka lub Katarzyna;) Na forum znajdziecie mnie pod nickiem pheobe6.

Mój świat jest wypełniony wieloma sprawami, z których ostatnio najważniejsze są BOLLYWOOD oraz INDIE, dlatego te tematy dominują na blogu:)

Znajdziecie tutaj:

- opisy filmów,

- moje recenzje,

- najlepsze cytaty z filmów,

- informacje na temat aktorów i aktorek z Bollywood,

- tłumaczenia piosenek,

- informacje na temat kultury i tradycji Indii,

- tytuły książek dotyczących Indii lub z Indiami w tle

- linki do ciekawych stron związanych oczywiście z Bollywood

- zwiastuny filmów:)

Życzę miłego czytania i zachęcam do umieszczania własnych komentarzy!

P.S.

Chciałabym podziękować Arwen za to, że może o tym nie wiedząc, zainspirowała mnie do pisania tego blogu. Jeżeli chcecie znaleźć natchnienie tak jak ja albo po prostu poczytać świetny blog podaję adres blogu Arwen w linkach;) 

Największe DZIĘKUJĘ kieruję do Nainy Kapur, gdyż to ona sprawiła, że mam temat do pisania oraz uczyniła mój świat bardziej kolorowym;) DZIĘKUJĘ

1 ... 71 , 72 , 73 , 74 , 75
 
| < Grudzień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
01. Bollywood
02. Tollywood
03. Kollywood
04. Bengal
05. Kino artystyczne z Indii
06. Kooprodukcje indyjskie
07. Hollywood z akcentem indyjskim
08. Dokument
09. Książki o Indiach/ z Indiami w tle
10. Teksty i łumaczenia piosenek
11. Bollywood-linki
12. Zdjęcia i tapety BOLLYWOOD
13. Shahrukh Khan
14. Muzyka BOLLYWOOD
15. Indie
16. Blogi o Bollywood
17. Czytane i przeglądane
18. Ważne strony