Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
wtorek, 01 lutego 2011
Chitra Banerjee Divakaruni

Chitra (Chitralekha) Banerjee Divakaruni urodziła się w 1956 roku w Kalkucie, obecnie mieszka w Teksasie, gdzie wykłada twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Pisarka, poetka, matka dwóch chłopców (Anand i Abhay), żona. Jest zwolenniczką równości kobiet i ochrony praw człowieka. Divakaruni kształciła się na Uniwersytecie w Kalkucie, gdzie otrzymała tytuł licencjata w 1976 roku. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby studiować na Wright State University i uzyskać tytuł magistra. W 1985 roku obroniła tytuł doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Chitra karierę pisarską rozpoczęła jako poetka. Za swoje wiersze otrzymała wiele nagród. Dwa ostatnie tomy poezji to: „Czarne świece” i „Leaving Yuba City”. W 1995r. otrzymała nagrodę American Book Award za zbiór opowiadań „Aranżowane małżeństwa”, natomiast dwie powieści: „Mistrzyni przypraw” oraz „Siostra mojego serca”, zostały przeniesione na ekrany kin. Pisze zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jej dzieła tłumaczone są w 20 językach. Prace pisarki często koncentrują się na doświadczeniach imigrantów z Azji Południowej, a akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych oraz Indiach.

Divakaruni

Divakaruni jest również założycielką fundacji Maitri, która ma za zadanie pomagać kobietom Azji Południowej w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Poprzez swoją pracę i twórczość pisarka stanowi istotne źródło terapeutycznej pomocy pokrzywdzonym kobietom.

Dorobek literacki:

One Amazing Thing (2010)
Shadowland (2009)
The Palace of Illusions (2008)
The Mirror of Fire and Dreaming (2005)
Queen of Dreams (2004)
California Uncovered: Stories for the 21st Century (2004)
The Conch Bearer (2003)
Neela: Victory Song (2002)
Vine of Desire (2002)
The Unknown Errors of Our Lives (2001)
Sister of My Heart (1999)
The Mistress of Spices (1997)
Leaving Yuba City (1997
Arranged Marriage (1995)
Black Candle (1991)
The Reason for Nasturtiums (1990)

Zdjęcie: metroactive.com

środa, 03 listopada 2010
Aravind Adiga

Aravind Adiga urodził się 24 października 1974 roku w Madrasie, w południowych Indiach. Jego rodzice to Madhava i Usha Adiga. Dorastał w Mangalore. Studiował w Canara High School, a następnie w St. Aloysius High School. Po przeprowadzce do Sydney uczęszczał do James Ruse Agricultural High School. Studiował ponadto literaturę angielską na Columbia Collage, Columbia University w Nowym Jorku oraz w Magdalen Collage w Oksfordzie.

Adiga swoją karierę dziennikarska rozpoczął jako dziennikarz finansowy w "Financial Times".
W 2003 roku wrócił do Indii jako korespondent magazynu "Time" i wiele podróżował po Indiach, Nepalu, Bangladeszu i Sri Lance. Jego artykuły o polityce, biznesie i sztuce ukazują się m.in. w "Financial Times", "Time" i MSNBC.com.

Za swoją debiutancką powieść "Biały Tygrys" (sprzedano już prawa do jej ekranizacji) otrzymał nominację do Commonwealth Writers Prize oraz jako czwarty pisarz pochodzenia indyjskiego, po Salmanie Rushdiem, Arundhati Roy i Kiran Desai, otrzymał Nagrodę Bookera 2008. Obecnie mieszka w Bombaju
.

 


Dorobek literacki:
2008 - Między zabójstwami
2008 - Biały tygrys
Opowiadania:
2009 – The Elephant (The New Yorker)
2008 – Last Christmas in Bandra (The Times)
2008 – Smack (The Sunday Times)
2008 – The Sultan’s Battery (The Guardian)

środa, 28 kwietnia 2010
Amitav Ghosh

Amitav Ghosh  jest jednym z najbardziej znanych indyjskich pisarzy. Urodził się w 1956 roku w Kalkucie, dzieciństwo spędził w Bangladeszu, Sri Lance i północnych Indiach. Studiował w Dehra Dun, New Delhi, Aleksandrii i Oksfordzie, pierwszą pracę podjął w gazecie Indian Express w New Delhi. Tytuł doktorancki z antropologii społecznej uzyskał na Oksfordzie zanim napisał swoją pierwszą powieść – Koło rozumu, która została opublikowana w 1986r. Ghosh pisuje dla wielu magazynów między innymi Grant, The New Yorker, The New York Times i Observer. Wykładał na różnych hinduskich i amerykańskich uniwersytetach, jednak nie jest już dłużej wykładowcą, obecnie pracuje nad trylogią Ibis.Dorobek literacki:2008 – Sea of Poppies

2004 – Żarłoczny przypływ

2000 – Szklany pałac

1996 – Chromosom z Kalkuty

1990 – The Shadow Lines

1986 – Koło rozumu


W życiu prywatnym jest mężem pisarki Deborah Baker, z którą ma dwójkę dzieci – Lilę i Nayana. Dzieli swój czas pomiędzy Kalkutą, Goa i Nowym Jorkiem.Zdjęcie: 
St Edmund Hall

środa, 08 kwietnia 2009
Rabindranath Tagore
Tagore Rabindranath, właściwie Rabindranath Thakur (7 V 1861 – 7 VIII 1941) – indyjski pisarz, poeta i filozof tworzący w języku bengalskim, a także kompozytor i malarz i pedagog. Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1913, za zbiór wierszy Gitańdźali (1910, wydanie polskie pt. Pieśni ofiarne 1913). Była to pierwsza Nagroda Nobla dla Indusa, jak również dla Azjaty. Opublikował ponad 50 tomików poezji, ponad 100 opowiadań, 12 powieści, kilkanaście utworów scenicznych, wiele rozpraw, artykułów i studiów. W swojej twórczości nawiązywał do tradycji literackiej i filozoficznej, a także folkloru. Odegrał ogromną rolę w kształtowaniu się nowoczesnej literatury Indii, wywarł wpływ na życie społeczne swego kraju. Otrzymawszy w roku 1915 wysoki tytuł brytyjski, odrzucił go w cztery lata później. Skrajny pacyfista i przeciwnik jakiegokolwiek gwałtu. Jako pedagog założył 1901 w Śantiniketanie (Wschodni Bengal) eksperymentalną szkołę, (z sanskrytu Przystań Pokoju), dawny "uniwersytet leśny", w której stosował zarówno indyjskie, jak i europejskie metody wychowawcze, przekształconą 1921 w uniwersytet (Viśva Bharat University). Zajmował się problematyką wychowania widzianą poprzez kategorie prawdy i piękna, nie wychowania rozumianego jako system oświatowy (więcej na temat jego szkoły do poczytania tutaj). Tagore przez 40 lat w sposób konsekwentny doprowadził do urzeczywistnienia ideału wychowania. W 1950 jego pieśń Jana Gana Mana została oficjalnym hymnem państwowym Indii.Znany i ceniony w świecie autor licznych zbiorów wierszy, m.in.: Sonar tari (1896), Gitańdźali (1910, wydanie polskie pt. Pieśni ofiarne 1913), Ogrodnik (1914, wydanie polskie 1915). Polskie wybory poezji: Podszepty duszy. Dar miłującego (1923), Zbłąkane ptaki oraz inne poezje (1961). Dramaty, np.: Król ciemnej komnaty (1910, wydanie polskie 1921), Poczta (1913, wydanie polskie 1958), Chitra (1916, wydanie polskie 1919). Powieści społeczno-obyczajowe i moralistyczne, m.in.: Noc ziszczenia (1903, wydanie polskie 1922), Dom i świat (1915, wydanie polskie 1927).

Polskie wybory nowel, np.: Głodne kamienie (1923), Taniec siedmiu zasłon (1977). Autobiografia Wspomnienia. Błyski Bengalu (1911, wydanie polskie 1923) i obfita publicystyka. Na język polski tłumaczony był m.in. przez L. Staffa, J. Kasprowicza, F. Mirandolę, J. Parandowskiego, J. Przybosia i innych.


Zdjęcie:
www.writespirit.net
Biografia autora:
portalwiedzy.onet.pl oraz www.wikipedia.pl
wtorek, 13 stycznia 2009
Vikram Chandra
Vikram Chandra - uważany za jednego z czołowych pisarzy indyjskich, jest absolwentem Pomona College, gdzie z wyróżnieniem ukończył kierunek pisania twórczego. Studiował też na wydziale filmoznawstwa Columbia University, gdzie w uczelnianej bibliotece natknął się na autobiografię legendarnego dziewiętnastowiecznego żołnierza znanego pod pseudonimem „Sikander”. Historia ta zainspirowała go do napisania powieści Red Earth and Pouring Rain, która została przyjęta z wielkim uznaniem w środowisku krytyków, zdobywając jednocześnie dwie prestiżowe nagrody: Commonwealth Writers Prize for Best First Book oraz David Higham Prize for Fiction. Zbiór opowiadań Miłość i tęsknota w Bombaju odniósł równie spektakularny sukces, bijąc rekordy popularności w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Vikram Chandra obecnie stara się dzielić swój czas pomiędzy Bombaj a Berkeley w Kalifornii, gdzie w dalszym ciągu wykłada pisanie twórcze.Chandra urodził się w New Delhi w 1961 roku. Jego ojciece to Navin Chandra, a matka - Kamna Chandra, autorka kilku scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych (najbardziej znane: Prem Rog i 1942: A Love Story). Jedna z jego sióstr, Tanuja Chandra jest scenarzystka i reżyserka filmową (Dushman,  Zindaggi Rocks i Sangharsh). Natomiast druga z sióstr, Anupama Chopra jest krytykiem filmowym.


Źródło: nota biograficzna z książki Miłość i tęsknota w Bombaju oraz www.wikipedia.pl

piątek, 12 grudnia 2008
Salman Rushdie

Sir Ahmed Salman Rushdie (ur. 19 czerwca 1947 roku w Bombaju), brytyjski pisarz i eseista hinduskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematach związanych z Subkontynentem Indyjskim.Jest synem muzułmańskiego fabrykanta wyrobów włókienniczych. Rushdie dorastał w Bombaju, studiował m.in. na Uniwersytecie Cambridge. Zaczynał od pisania utworów science-fiction i esejów. Debiutował książką „Grimus”, której nie zauważono. Dopiero "Dzieci północy" przyniosły mu sławę. Jego najsłynniejszą powieścią są „Szatańskie wersety”, wzorowane po części na powieści Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Książka, podejmująca problematykę początków islamu spotkała się z niezwykłą wrogością w krajach muzułmańskich. Rushdie został wyklęty przez wyznawców tej religii, a jego książki płonęły na stosach. Po oficjalnym ogłoszeniu przez ajatollaha Chomeiniego fatwy przeciwko niemu, nakazującej każdemu wiernemu muzułmaninowi zabicie go, musi żyć w ukryciu pod stałą ochroną policji. W latach 2004-2006 pełnił funkcję prezydenta amerykańskiego PEN Center.

Brytyjska królowa Elżbieta II nadała w 2007 Rushdiemu szlachectwo, wywołując w świecie islamu skandal i oburzenie. Salman Rushdie był cztery razy żonaty. Ostatnia jego żona to hinduska modelka i aktorka Padma Lakshmi.

Czarodziejka z Florencji (2008)
Śalimar Klaun (2005)
The East is Blue (esej, 2004)
Step Across This Line: Collected Nonfiction 1992-2002 (2002)
Furia (2001)
Ziemia pod jej stopami (1999)
Ostatnie westchnienie Maura (1995)
Wschód, zachód (1994)
Imaginary Homelands: Essays and Criticism, 1981-1991 (1992)
Harun i morze opowieści (1990)
Szatańskie Wersety (1988)
The Jaguar Smile: A Nicaraguan Journey (1987)
Wstyd (1983)
Dzieci północy (1981)
Grimus (1975)


Treść: www.wikipedia.pl
Zdjecie: www.thephoenix.com
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
01. Bollywood
02. Tollywood
03. Kollywood
04. Bengal
05. Kino artystyczne z Indii
06. Kooprodukcje indyjskie
07. Hollywood z akcentem indyjskim
08. Dokument
09. Książki o Indiach/ z Indiami w tle
10. Teksty i łumaczenia piosenek
11. Bollywood-linki
12. Zdjęcia i tapety BOLLYWOOD
13. Shahrukh Khan
14. Muzyka BOLLYWOOD
15. Indie
16. Blogi o Bollywood
17. Czytane i przeglądane
18. Ważne strony