Make a promise to live a lifetime in every heartbeat
poniedziałek, 19 lutego 2018
„Życie Pi” Yann Martel

Ranna zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski… Taka menażeria to nie najlepsze towarzystwo w dryfującej po oceanie szalupie. Niestety szesnastoletni Pi Patel po zatonięciu japońskiego frachtowca, na pokładzie którego wraz z rodziną i zwierzętami z prowadzonego przez ojca zoo płynie z Indii do nowej ojczyzny, Kanady, nie ma żadnego wpływu na dobór towarzyszy niedoli. Grupa rozbitków, wśród których – poza orangutanem – Pi Patel jest jedynym dwunożnym stworzeniem, szybko się kurczy, aż pozostaje tylko on i tygrys. Odyseja przez Pacyfik staje się walką o życie – z żywiołem, głodem i, przede wszystkim, z olbrzymim kotem, z którym w bezpośredniej konfrontacji chłopiec nie miałby żadnych szans. By utrzymać zwierzę z dala od siebie, musi na niewielkiej powierzchni szalupy oznaczyć swoje terytorium i stać się osobnikiem alfa.


Historia rozbitka jest niesamowita, niewiarygodna i nierealna. W czasie lektury ma się wrażenie, że wszystkie wydarzenia to po prostu wytwór bujnej wyobraźni. Takie rzeczy nie mogą dziać się naprawdę. Pomimo dramatycznych opisów, pozostaje ona magiczną, tajemniczą i baśniową jednocześnie. Jest to opowieść o sile  umysłu oraz woli przetrwania. Doskonale trzyma w napięciu, a kończy się bardzo zaskakująco.

Teraz czas na ekranizację.

Opis i zdjęcie: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1374,2143,zycie-pi.html


piątek, 09 lutego 2018
Pokiri - DVD

Pandu (Mahesh Babu)jest bezwzględnym i brutalnym kryminalistą, zabijającym na zlecenie walczących ze sobą gangów. Jest niczym najemny wojownik, nie znający słowa litość. Wydaje się, że w jego życiu nie ma miejsca na miłość. Jednak gdy poznaje Shruti (Ileana), jego serce niespodziewanie zaczyna bić mocniej. Pandu nieco zdezorientowany dziwnym uczuciem, początkowo go nie rozumie i broni się przed nim. Jednak wkrótce zdaje sobie sprawę, że kocha dziewczynę. Shruti natomiast, po śmierci ojca musi pomagać w utrzymaniu rodziny i marzy o mężczyźnie, który zapewni jej spokojne życie. Co zrobi, gdy w jej sercu pojawi się nieśmiałe uczucie do Pandu i gdy wyjdzie na jaw, kim naprawdę jest jej ukochany

Polskie wydanie filmu na dvd przygotowała firma Epelpol. Strona wizualna jest bardzo ładna. Zdjęcia na pudełku i na zewnętrznej stronie opakowania płyty podobają mi się. Do wydania dołączone są: pocztówka i jednostronny plakat (nie wiem dlaczego na zdjęciu promującym wydanie nie został on zamieszczony), które są miłym prezentem dla fanów. Wydanie jest jednopłytowe z dodatkowym dostępem do wszyskich piosenek i za to jestem wdzięczna. Ogólnie cieszę się, że mam to wydanie w swojej kolekcji.

Opis dystrybutora

Zdjęcie www.bollywood.pl

Anuradha Roy "Pod dachem świata"

W odciętym od świata miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów Maya, próbuje rozpocząć nowe życie i zapomnieć o osobistej tragedii. Uczy w miejscowej szkole, a nocami przepisuje na maszynie dzieło życia swojego gospodarza, Diwana Sahiba, wpływowego niegdyś polityka i lwa salonowego za czasów Indii Brytyjskich. Dzięki coraz głębszej więzi z ekscentrycznym arystokratą oraz przyjaźni z wiejską dziewczyną, Charu, Maya zaczyna powoli odzyskiwać wiarę, że uda jej się poukładać sobie życie na nowo, z dala od naznaczonej cierpieniem przeszłości. Jak się jednak wkrótce przekonuje, nie można uciec ani od bolesnych wspomnień, ani od niszczycielskiej siły cywilizacji. Świat, w którym ludzie żyją w harmonii z naturą i który właśnie dlatego pokochała, staje w obliczu dramatycznych zmian za sprawą nowych władz miasteczka.

„Proza Roy jest jak zwykle cierpka i metaforyczna, a obrazy i zdarzenia wielowarstwowe i nasycone mnogością znaczeń. Piękna, poruszająca powieść… ”. - Country and Town Magazine

„Po jej przeczytaniu czujesz niezachwianą wiarę w zbawienną moc życia i miłości.” – Elle


Autorka pięknie i w sposób wzruszający ukazała historię młodej Hinduski, która próbuje pogodzić się z przeszłością i zacząć żyć na nowo. Losy głównej bohaterki, Mayi, chociaż niełatwe , są przedstawione w sposób lekki i bezpretensjonalny.  Piękna książka, napisana niezwykłym językiem. Wielowątkowa opowieść, wyważona stylistycznie i emocjonalnie, w której losy wszystkich bohaterów szybko stają się bliskie i nie pozostawiają obojętnymi. Bardzo przyjemna lektura. Czytając książkę  Anuradhy Roy można miło spędzić czas. Polecam. 

Cytat, który bardzo mi się spodobał:

„... jak to się dzieje, że niektórzy noszą w sobie góry, a inni morze. Ocean nieuchronnie przyciąga do siebie ludzi wody, niezależnie od tego, gdzie się akurat znajdują – w płonącym światłami mieście w głębi lądu czy na samym środku pustyni. Kiedy poczują zew, nie mają innego wyjścia jak tylko odnaleźć morze i stanąć nad jego bezkresnym brzegiem, gdzie ziemia rozpływa się pod ich stopami. Wówczas od razu ogarnia ich spokój. Ludzie gór, nawet jeśli rodzą się na równinie, nie mogą zbyt długo przebywać z dala od wzgórz. W każdym innym miejscu czują się jak na wygnaniu. W każdym innym miejscu ziemia jest zbyt płaska, powietrze zbyt gęste, a liście drzew zbyt szerokie.. Światło ma zupełnie nie taki kolor, jaki powinno, a każdy dźwięk staje się hałasem”

Cała prawda :D 


Opis i zdjęcie: http://www.soniadraga.pl/produkt/854/pod-dachem-swiata.html

czwartek, 01 lutego 2018
Paulina Wilk "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii"

W swej reporterskiej książce „Lalki w ogniu” dziennikarka „Rzeczpospolitej” i podróżniczka Paulina Wilk daje czytelnikom zaskakujący obraz Indii. Z jednej strony medialny symbol azjatyckiego boomu, indyjski tygrys, zdumiewa gospodarczym potencjałem i uwodzi egzotycznym urokiem. Z drugiej to społeczeństwo wciąż podzielone na panów i służących, rządzone przez skrywane namiętności i tysiącletnie przesądy.

Kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. W „Lalkach w ogniu” te dwa światy przenikają się. Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy najbardziej przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.

Książka dzięki sugestywnemu stylowi Pauliny Wilk zapiera dech swą obrazowością i magią. Równocześnie dla wszystkich, którzy wybierają się eksplorować ten egzotyczny kraj, stanie się nieocenionym przewodnikiem po meandrach tej fascynującej kultury.

"Lalki w ogniu" to tytuł symboliczny, który nawiązuje do kulturowych zwyczajów praktykowanych nad Gangesem. Paulina Wilk dopowiada: "Kiedy dostałam pierwszy egzemplarz [książki "Lalki w ogniu"] z drukarni i spojrzałam na okładkę ze zdjęciem dziewczynki, którą sfotografowałam kilka lat temu, przypomniałam sobie, co mnie tam wciąż przyciąga. Uliczne dzieci - one są uosobieniem tego, co w Indiach najwspanialsze, poruszające i kruche. Są piękne, ale żyją w ogromnym niebezpieczeństwie. Są jak lalki w ogniu."

"Świetnie napisana, wciągająca i mądra książka o obcowaniu z Indiami, które niczego nie ukrywają – odsłaniają całe piękno i nędzę istnienia. Paulina Wilk znakomicie wciela się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej przewodniczki".
<
Wojciech Jagielski, pisarz, publicysta „Gazety Wyborczej”>

"Bardzo wciągająca lektura opowiadająca historię niezwykłego kraju w niezwykły sposób. Wiernie oddany obraz panujących zwyczajów, szczegółowe opisy postaci, kultury miejsca oraz prawdziwego oblicza Indii, nierzadko tragicznego. Plastyczny język pobudza wyobraźnię i płynnie przenosi czytelnika w poszczególne miejsca i sytuacje. Mimo dużej ilości poruszanych tematów oraz wyczerpujących opisów – proporcje dobrane są idealnie. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, ponieważ pokazane są oczami osoby, która zna ten kraj i bardzo dobrze go rozumie. Nie mogłam się oderwać – żałuję, że skończyłam!".
<Martyna Wojciechowska, podróżniczka, redaktor naczelna „National Geographic”>


"W Indiach nad głowami głodujących przelatują odrzutowce. Wokół ekskluzywnych apartamentowców bezdomni gotują na żywym ogniu. Za baśniowymi weselami stoi biznes matrymonialny, a bóstwa są zakładnikami religijnych korporacji. Nawet najbogatsi walczą z brudem, ciasnotą, korupcją, a wśród rytualnych tabu poruszają się jak po polu minowym. Indie są najludniejszą demokracją świata, wielkim źródłem siły roboczej, centrum usług komputerowych i duchowej turystyki. Z kraju żebraków i trędowatych zmieniły się w symbol azjatyckiego boomu". [źródło opisu: okładka]


„Życia jest tak dużo,  że wciska się wszędzie: na szarpane wiatrami wysepki Zatoki Bengalskiej, na porośnięte dżunglą wzgórza północnego-wschodu. Wydeptało ścieżki w skalistych zboczach Himalajów, zacumowało na rozlewiskach Kerali, rozłożyło się płasko na równinie Dekanu i skamieniałych pustyniach Radźasthanu. Ludzie co dzień negocjują z naturą warunki przetrwania – składają jej dary, obłaskawiają modlitwą, z uporem odbudowują to, co niszczy. Próbują się ułożyć ze światem, który jest dla nich zbyt ciasny: na skrawku zajmującym dwa i pół procent powierzchni globu musi się zmieścić siedemnaście procent ludzkości”.


Bardzo ciekawa lektura. Z kolejnych rozdziałów można dowiedzieć się jak wygląda życie w Indiach. Oczywiście autorka nie stara się nawet ogarnąć całych Indii, ale w sposób naturalny opowiada o realiach panujących w tym kraju. Opowiada jak wygląda codzienna higiena w kraju, gdzie miliony ludzie nadal nie ma dostępu do bieżącej wody; przedstawia problem przeludnienia; ukazuje skomplikowane relacje kulturowe i społeczne; uświadamia, że biurokracja jest wszechobecna; a także udowadnia, że funkcjonuje wiele tematów tabu i przesądów, a astrologia ma potężną siłę, ponieważ nieraz decyduje o losach całego kraju. Opowiadania z Indii są napisane z zachowaniem szacunku dla odmienności kultury i godności człowieka Autorka nie ocenia, nie piętnuje, nie próbuje moralizować. Przedstawia indyjską rzeczywistość taką, jaka jest naprawdę. Podsumowując jest to fascynujący reportaż z Indii, ukazujący kraj pełen kontrastów.  Muszę jednak podkreślić, że może to być niełatwa lektura, zwłaszcza dla osób, które Indie utożsamiają z egzotycznym i bajkowym krajem, pełnym kolorów, zapachów, szczycącym się licznymi zabytkami i egzotyczną kulturą.


Cytaty:

  • "Każdy wie, że oszustwo przynosi zysk tylko raz, a uczciwość popłaca przez lata."
  • "Przeszłość? Nie ma czegoś takiego. Jest tylko teraźniejszość. W chwili obecnej przeszłość nie istnieje, a przyszłość poznamy dopiero gdy stanie się teraźniejszością. Nie czekaj na jutro, bo ono nigdy nie nadejdzie. Jeśli czegoś chcesz, zrób to dzisiaj."
  • "Indie żyją w wielu stuleciach naraz".
  • "Każdy wie, że oszustwo przynosi zysk tylko raz, a uczciwość popłaca przez lata."


Źródło: wydawca
Zdjęcie: empik.com
| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zakładki:
01. Bollywood
02. Tollywood
03. Kollywood
04. Bengal
05. Kino artystyczne z Indii
06. Kooprodukcje indyjskie
07. Hollywood z akcentem indyjskim
08. Dokument
09. Książki o Indiach/ z Indiami w tle
10. Teksty i łumaczenia piosenek
11. Bollywood-linki
12. Zdjęcia i tapety BOLLYWOOD
13. Shahrukh Khan
14. Muzyka BOLLYWOOD
15. Indie
16. Blogi o Bollywood
17. Czytane i przeglądane
18. Ważne strony